Divadélko Košatka

Divadélko Košatka existuje již 10 let. Vzniklo z potřeby vytvoření kulturního programu na tradiční dětský maškarní ples. Od roku 2003 divadélko pravidelně vystupuje nejen na Obecních slavnostech ve Staré Vsi n/O. ale také vyjíždí s pohádkou do okolních obcí potěšit děti mateřských a základních škol.

 

Divadélko funguje  díky vzájemné souhře všech zúčastněných a to jak účinkujících dětí,  tak také dospěláckého personálu, který zajišťuje veškeré zázemí.

Vyzvednout je třeba zejména režisérku všech divadelních představení,  paní Ivanu Chmelíčkovou, která prokazuje velkou trpělivost a  pochopení při nácviku divadelních kousků a také velkou kreativitu při vlastnoruční výrobě kostýmů k jednotlivým vystoupením. Zážitek z vystoupení je velký, díky  důmyslnosti našeho obětavého  „kulisáka“ Jiřího Maralíka, který se snaží vyplnit režisérovy představy o  kulisách a dekoracích při jednotlivých scénách. Umělecké vlohy nezapře  Renáta Foltová, která se spolu s kulisákem  podílí na výrobě a malování kulis či aranžování opon.  Renáta stála spolu s „rejžou“  u zrodu divadélka, podílí se také na organizaci a realizaci divadelních vystoupení a obětavě vypomůže tam, kde je potřeba. V posledních letech pomáhá dětem měnit kulisy při jednotlivých scénách a proto ji uvidíte vždy až při závěrečné děkovačce. V případě potřeby s výrobou kulis nebo kostýmů vypomůže paní Iva Hegerová.

Ocenění a dík za dlouholetou pomoc při zajištění a realizaci  divadelních vystoupení patří našemu „sokolskému „  starostovi  Jiřímu Chmelíčkovi. Děkujeme i panu Radku Ličkovi, který je dvorním řidičem divadélka. Vždy ochotně odveze malé herce i veškeré kulisy hasičským autem na divadelní představení mimo Košatku.

Od roku 2009 s divadélkem vypomáhá také Yvona Korpasová, která zaujala čestnou pozici po dalším zakládajícím členovi divadélka, naší „senátorce“ Petře Chvostkové. Ta spolupráci z důvodu pracovního vytížení musela přerušit.  Yvona byla nominována do role scénáristky a tak starší  scénáře přepracovává podle filmových  pohádek, podle pohádkových knih,  podle představy režisérky a také podle počtu herců a jejich chuti předvést své schopnosti. Kromě toho Yvona zajišťuje hudební „doprovod“ a hudebními kousky na CD vyplňuje mezery mezi jednotlivými scénami. Nahrání hudby, namixování a tvorbu CD zajišťují  Robert Folta a  Jiří Korpas.

Novou posilou našeho divadelního týmu  se stala paní Lucka Hrušková. Z počátku  doprovázela na zkoušky divadélka své děti. Protože je velmi šikovná a obětavá, zapojila se do dění divadélka a nyní vystupuje v roli maskérky.

Vzpomenout musíme i skupině historického šermu Keltik, který v počátcích činnosti divadélka vypomáhal nejen zapůjčením divadelních konstrukcí, kulis a opon  ale také dobrou radou a zajištěním osvětlení a ozvučení na dětském maškarním plese.  V poslední době se prohlubuje spolupráce s panem Rudou Křížem, kterému patří poděkování za ozvučení divadelního představení i při vystoupeních ve školách.

.      A teď se dostáváme k těm opravdu nejdůležitějším a to jsou samotní herci. Děti  se  během těch 10 let činnosti divadélka obměnily. Je to samozřejmé, z některých jsou již maminky a tatínkové. Další děti nám „zestárnou“, povyrostou a pocity puberťáka přemůžou jejich umělecké sklony a divadélko opouštějí. Naproti tomu přicházejí prckové teprve školkou povinní, kteří  zatouží postavit se na prkna, která znamenají svět a ukázat všem, co se v nich skrývá. Všem dětem patří dík za to, že chtějí divadlo hrát i dík za to, jak jim to jde.

 

Poděkovat je třeba také rodinným příslušníkům všech dospěláků, kteří se v činnosti divadélka angažují. Vždyť bez dobrého zázemí a pochopení rodiny by nebylo možné   jednotlivá divadelní  představení připravit. A že to zabere času, to si možná ani neumíte představit.

 

A jaké pohádky že jsme to za ty roky odehráli?

Tady je jejich přehled podle pořadí:

 

1. Popelka

2. Perníková chaloupka

3. Princezna Solimánská

4. Pasáček vepřů

5. Královna Koloběžka

6. Princezna na hrášku

7. Sněhurka a sedm trpaslíků

8. Zlatovláska

9. Čert a Káča

 

Na desátou, jubilejní pohádku  si musíme ještě  počkat. Jaká to asi bude?

 

 

 

Ptáte se, kteří herci v divadelních vystoupeních hráli?

Doufám, že na nikoho nezapomenene….

 

Tereza Chmelíčková                                      Adéla Pavliňáková

Adam Chmelíček                                           Tereza Pavliňáková

Katka Chvostková                                         Alex Hruška

Zuzka Chvostková                                        Adéla Hrušková

Jiří Chvostek                                                  Anička Horníková

Martin Chvostek                                            Valérie Šlégrová

Pavlína Chvostková                                       Michaela Klímková

Kristýna Chvostková                                     Gábina Mičánková

Lucka Kolbová                                                 Dominik Venclík

Kristýna Milkovská                                         Lucka Rusková

Veronika Fukalová                                          Lumír Fukala

Jan Peterek                                                      Tomáš Klečka

Denis Šlégr                                                        Eliška Lepková

Adéla Nesvadbová                                            Martin Folta

Jakub Folta                                                        Přemysl Otakar Mareček

Eliška Hegerová                                                 Ivana Dlouhá

Jakub Měkyna                                                   Markéta Jarolímová

Napsat komentář